Året som gått, 2025 del 2
Del 1 hittar ni här
Den 10 juli fick vi äntligen tillträde till vårt radhus, som vi hade längtat. Men oj, vad mycket vi hade att göra innan flyttlasset gick några dagar senare. Vi skulle måla tre sovrum samtidigt som vi kom på flera saker som vi behövde åka och köpa, samtidigt som vi fick ett par leveranser plus att vi lyckades tajma in de varmaste dagarna på hela året. Det firade vi med att stå inne och måla… Som tur var fick vi våra utemöbler tidigt, så de satte vi ihop snabbt, så vi i alla fall kunde sitta ute och äta lunch. En av dagarna kom Malin och hjälpte oss att måla också, vilket vi var väldigt glada över. Tack!

Bild 1: Gästrummet som idag har en rosa fondvägg.
Bild 2: Mitt sovrum med en brun fondvägg.
Bild 3: Jespers sovrum med en grön fondvägg.
Den 16 juli gick äntligen flyttlasset. Den dagen hade vi förberett med både mat och fika, även isglass, då vi visste att vi skulle behöva något kallt att svalka oss med i värmen. Den dagen flöt på bra, och Jesper och jag var väldigt glada över att vi hade tagit in en flyttfirma, vi hade aldrig orkat annars. Vi fick även hjälp av Jespers föräldrar och bror, vilket gjorde väldigt mycket också, tack!

Efter ett par veckor hade vi äntligen fått ihop vår nya köksö, så vi kunde börja packa upp köket alltmer.
I slutet av juli var det dags att lämna in nycklarna till lägenheten som jag hade bott i i 17 år. Det var en väldigt konstig känsla, men samtidigt väldigt spännande. Efter 17 år sade jag hejdå till Torslanda och blev istället Kungälvsbo.
I början av augusti blev det en middag på Pinchos för Malin, Jesper och mig för att fira flytten.
Några dagar senare började jag nytt jobb, vilket var spännande, men ändå tufft då jag var väldigt trött efter flytten.
De kommande helgerna blev det inte heller något vilat då vi hade saker att göra precis varje helg. Det var nog först en helg i september tror jag som vi fick en hel hemmahelg, bara fixa hemma, inte åka iväg någonstans, vilket var så skönt.
I september var vi bjudna på kräftskiva i föreningen. Det var trevligt att träffa fler av våra nya grannar och prata lite med dem. Men när det började bli alltmer hög musik så valde Jesper och jag att packa ihop oss och gå in till oss.
En lördag i samma månad tog Malin, Jesper och jag oss en sväng till Ullared. Eftersom Jesper och jag precis hade flyttat, så hade vi en hel del saker att kolla på och köpa. Så ja, den shoppingen blev vår dyraste där någonsin, men vi köpte mycket saker som vi faktiskt behövde.
I oktober fyllde ju både Jesper och jag år, så då hade vi två kalas. Det var på kalaset där Jespers föräldrar var med som han valde att berätta att han hade tagit körkort, vilket var väldigt roligt att se allas reaktioner.
Samma helg som vi hade det kalaset var även mamma nere i Göteborg för att vara med och fira oss. Kalaset hade vi på söndagen, så på lördagen tog mamma och jag oss en loppisrunda, vilket var väldigt trevligt.
Under november månad var Malin, Jesper och jag på julmarknad på Bohus fästning. Vi fick en riktigt trevlig och mysig dag där. Dagen avslutades med att jag åkte iväg till Bäckebol för att köpa en julklapp till Jesper, då det var Black week just då. Det blev en air fryer som han har pratat om i flera år.
December månad vet jag inte riktigt var den tog vägen, den gick så himla fort. Men julafton hade vi i alla fall här hemma i år, vilket var väldigt roligt, trevligt och mysigt. Jag älskar ju att fixa ordning för sådana tillställningar, så jag var väldigt glad över att både älsklingen och jag fick fyra dagar ledigt innan julafton, så skönt. Jag tror aldrig att vi tidigare har legat så bra till inför ett julfirande hemma hos oss, så skönt.

Under december har vi haft flera olika fåglar i trädgården, bland annat denna koltrast och rödhake.

Bild 1: Årets julgran
Bild 2: Dukningen inför julafton
Bild 3: Vår "vakthund" fick en tomteluva i år.
Ja, detta var då en sammanfattning av året som gått. Nu ser jag fram emot ett nytt år där vi får landa mer här hemma, fixa ordning i trädgården och på altanen. Oj, vad jag längtar till våren och få börja greja ute. Här skall det odlas! Jag hoppas även att det blir ett lugnare år än vad detta har varit. Det känns ändå skönt att veta att jag åtminstone har ett jobb till nästa årsskifte, sedan får vi väl se vad som händer. Jag längtar ju trots allt tillbaka till mellanstadiet, så vi får väl se vad som händer med det.
Jag hoppas att jag får mer tid till att vara på landet också, det har ju inte blivit så många gånger i år. Det blev inte heller någon gång i höstas, då det ändå inte fanns någon svamp att plocka, så det hoppas jag finns mer nästa år. Detta är nog första året på mina 35 år som vi inte har plockat någon svamp alls, galet.
Nu blickar vi framåt till år 2026 och hoppas på ett lite lugnare men ändå spännande år.
Gott nytt år alla bloggläsare!
//CarroEllen